Past Student Winners

2020 Winners

Texas Tech University, Texas (Virtual)

3A - Lower High School Classical Treble Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Brooklyn Freeman  Judith B Boyter
2 Katelyn Damon Ariana Reyna Acosta
3 Maura Conners Natalie Cummings

4A - Lower High School Classical TBB Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Abraham Guerra  Casey L Carter

3B - Upper High School Classical Treble Voice  

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 (tie) Katherine (Kitty) Crystal Jarrell Johnson
1 (tie) Emily Mulva Michelle Haché
3 Tara Guetzloe Linda Anne Poetschke
4 Mackenzie Block  Kimberly Monzon
5 Anna Zavelson Shaunna Shandro
Finalist Tennyson Tole Michelle Haché

4B - Upper High School Classical TBB Voice  

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Caden Teliha Kate Winchester
2 Bradley Boatright Michelle Haché
3 Blayne Stonecipher  Kelly B Himes
4 Dominic Villarreal  Ariana Reyna Acosta
5 Anthony Nevitt  James Rodriguez

7A - First Year Classical Treble Voice

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Olivia Garza James Rodriguez
2 McKenzie Comeaux Jamie Van Eyck
3 Kat Schwab Chris Turner
4 Emily Pope Mark McCrory/ Nancy Elledge 
5 Holly Parker Jeffrey R Picon
Finalist  Alexis Crist Kelly M Holst
Finalist Ella Dabney Barbara Hill Moore
Finalist Felicia Marquez Penny D Hogan/ George Hogan
Fianlist Claire McLaren Molly Filmore
Finalist Sarah Yeates David Kirkwood

8A - First Year Classical TBB Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Marquis McBride Carol S Wilson
2 Connor Sprattley Brock Johnson
3 Xander McRae Mark McCrory
4 (tie) Pablo Aun Mark Diamond
4 (tie) John Dubois James Rodriguez

7B - Second Year Classical Treble Voice

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Arden Hearne Catherine McDaniel
2 (tie) Giselle Bautista Jamie Van Eyck
2 (tie) Natalia Leslie Jamie Van Eyck
4 Valarie Miles Jamie Van Eyck
5 Marissa Guerrero  Carol Wilson
Finalist  Noemi Martinez David Kirkwood
Finalist Maddie Mullen Barbara Hill Moore
Finalist Gabrielle Sharp Christopher Besch

8B - Second YearClassical TBB Voice

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 (tie) Jonathan Moore Robert Best
1 (tie) Matthew Merritt Barbara Hill Moore
3 Maximillian Macias  Robert Best
4 Collin Jumes Rick Piersall Jr.
5 Coleton Evans David Brock

11A - Third Year Classical Treble Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Haley Guerra David Sadlier
2 Allison Jones Isabelle Ganz
3 Viviana Goodwin  Jeffrey R Picon 
4 Alaina Galt Rebecca Hays
5 Hannah Hall Robin Cotton-Cobb
Finalist  Callie Bryant Robin Cotton-Cobb/ Mark McCrory
Finalist Olivia Currier Rebecca Hays
Finalist Araceli Garza Sean Taylor
Finalist Chandlar Head Gregory Gallagher
Finalist Alyssa Longoria Barbara Hill Moore/ Anne Heath-Welch
Finalist Madeline Roberson  Leslie Flanagan
Finalist Jennie Rupp Catherine McDaniel

12A - Third Year Classical TBB Voice

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Jonathan Walker Jennifer Glidden
2 Michael Nguyen Carol Wilson
3 (tie) Luis Gonzalez Minkyung Lee
3 (tie) Nathan Gepanaga  San-ky Kim
5 Hector Tobar Christopher Besch

11B - Fourth/Fifth Year Classical Treble Voice

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Brianna Glaze Deborah Ann Dalton
2 Alexandra Henderson  Barbara Hill Moore
3 Adriana Palomo Barbara Hill Moore/ Jennifer E Glidden 
4 Kaytlin Millikin Rick Piersall Jr.
5 Erica Skinner April Golliver-Mohiuddin

12B - Fourth/Fifth Year Classical TBB Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 (tie) Janson Guillen David Brock
1 (tie) Troy McDonald  Mark Diamond
3 Ben McGee Randall Umstead
4 (tie) Isaiah Collazo Nita Hudson
4 (tie) Seth Clarke Barbara Hill Moore

13 - Advanced Classical Treble Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Ran Wang Gregory Brookes
2 Ashley Carr Leslie Flanagan/ Kim A. Josephson 
3 Avuya Ngcaweni  Barbara Hill Moore 
4 Alexandria Jackson  Barbara Hill Moore
5 Emily Holter Rebecca Hays

14 - Advanced Classical TBB Voice 

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 (tie) Aaron Dominguez  Scott LaGraff
1 (tie) Cameron Smith Michael T. Hix
3 (tie) Juan Espino Christopheer Michel
3 (tie) Spencer Ruwe Alice Anne Light

16 - High School American Negro Spirituals

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Rachel Kellum Laura Stevenson

17 - First Through Third Year College Age
American Negro Spirituals

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Viviana Goodwin Jeffrey Picon
2 Christian Matthews  Richard Novak/ Bronwen Fourbay
3 Christopher Richie Autumn West
4 Danielle Rodriguez  Nancy Munn
5 Karla Clemens Nancy Munn

18 - Fourth/Fifth Year College Age and Graduate Age
American Negro Spirituals

PlaceStudentTeacher/Former Teacher
1 Karen Davila Melinda Brou
2 Shirlyn Davenport Crystal Jarrell Johnson
3 Emilia Ughamadu  Mark McCrory
4 Belissa Perea Jourdan Laine Howell/ Cynthia Longoria
5 Angel Tolbert Michelle Haché

Grady Harlan Award

StudentTeacher/Former Teacher
Ran Wang  Gregory Brookes

SOTY Winners

PlaceStudent
1 Ardeen Pierre
2 Charity Cooper 
3 Amanda Kosi

Goethe Society Liederkranz Prize

StudentTeacher
Amanda Kosi  Barbara Hill Moore 

All ties are listed in alphabetical order']

© 2021 by TEXOMA NATS. All rights reserved.
Website development by Discover Web Solutions, LLC.